– Analysen hjälpte mig förstå vad jag behövde
– Jag vet många småföretagare som kämpar men inte kommer någon vart! De hade också behövt Affärskompetens metodik! Det säger Bea Gullmark, en av deltagarna i projekt Affärskompetens Norduppland.
Bea Gullmark äger och driver företaget 1:100 Interiör AB sedan 20 år. Företaget arbetar med försäljning av inredning för detaljhandeln.
Bea gick med i projektet 2017 och som alla deltagande företagare började hon med att göra en analys tillsammans med sin företagsutvecklare.
– Analysen hjälpte mig att bli uppmärksam på mina grundstyrkor, men också på de hinder som har gjort att vissa saker i mitt företag fungerat sämre. Jag blev även medveten om allt jag behövde lära mig mer om, t.ex bokföring och hela den ekonomiska biten. Även försäljning, marknadsföring och sociala medier. Mycket som jag trodde jag kunde redan, men insåg att jag behövde få större förståelse för.
Att bli mer fokuserad och sätta mål, att styra företaget i rätt riktning och att leda sig själv är andra lärdomar från projektet, berättar Bea.
– Jag som kämpade i så många år med min dator, det tog hur mycket tid som helst. Så gick jag en kurs som hette ”Mer nytta och glädje av din dator” och helt plötsligt lossnade det!
Bea menar att en av fördelarna med Affärskompetens metodik är kombinationen analys, utbildning, coaching och nätverkande. Alla delar samspelar, menar hon.
– Visst har jag utbildat mig tidigare också, men då fokuserade jag mest på vad jag tyckte var kul. Analysen hjälpte mig förstå vad jag verkligen behöver istället för bara vad jag vill, och de andra delarna hjälpte mig genomföra det!